Rekordot döntött a német vállalati csődök száma
A németországi fizetésképtelenségi adatok drámai növekedése nemcsak az országot érinti, hanem Magyarország gazdasági helyzetére is hatással lehet.
Baja Ferenc szerint a korábbi választásokkal ellentétben most jogi bizonytalanság van, ezért a baloldali összefogás követeli, hogy legyen kormányzati felelőse a választások lebonyolításának. Emellett állampolgári monitoring rendszert is létrehoznak.
A közigazgatási és jegyzői kart nem készítették fel megfelelően, az informatikai rendszert nem tesztelték, auditálták és véglegesítették – sorolta Baja, hozzátéve: a szervezeti széttagoltság miatt nincs kihez fordulni panasszal, a Nemzeti Választási Iroda elnöke nem tudja összefogni a választás lebonyolításáért felelős intézmények munkáját.
Míg korábban a belügyminiszter felelt a választás lebonyolításért és a Belügyminisztériumban egy államtitkár felügyelte a választási rendszert, most az informatikai hálózatért felelős Nemzeti Infokommunikációs Zrt. a fejlesztési minisztérium, a személy- és lakcímnyilvántartót működtető Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala (KEKKH) a közigazgatási és a belügyi tárca irányítása alá tartozik, míg egy új választási szoftverért az IdomSoft Zrt. állami cég felel – mondta. Baja Ferenc szerint így a választási rendszer működésének nincs kormányzati felelőse.
A szocialista politikus követelte, hogy – a listát állító pártok szakembereinek részvételével – végezzék el a választási informatikai rendszer tesztelését és auditálását, majd rendeljenek el konfigurációs és rácsatlakozási tilalmat, hogy csak erre felhatalmazott közigazgatási szereplők férjenek hozzá, zárt adatkezeléssel és naplózással. Ellenkező esetben – folytatta – a választás napján „kívülről hozzáférhetnek az adatbázishoz (...), és a választáson megjelentek listáját összevethetik például a Kubatov-listával”, ami jelentős és törvénytelen előnyt biztosítana a kormánypártoknak.
Szabadai Viktor, a Magyar Liberális Párt fővárosi választmányának vezetője elmondta: az Összefogás állampolgári monitoring rendszert hoz létre. A választással kapcsolatos – személyesen, telefonon vagy interneten érkező – panaszokat összegyűjtik, kivizsgálják és továbbítják az illetékeseknek. Arra kérte a választókat, jelezzék, ha problémát vagy visszaélést tapasztalnak.